W tej kilku częściowej serii chcielibyśmy przedstawić jak dokonać aktualizacji a właściwie renowacji systemu Microsoft Exchange 2013 do najnowszej wersji Microsoft Exchange 2016 na własnym przykładzie. Przedstawimy w szczegółach na przykładzie istniejącej już infrastruktury, migracje skrzynek pocztowych i usług serwera oraz ostatecznie likwidacje serwera Exchange 2013.
W momencie pisania tego tekstu nie został jeszcze zaktualizowany „Exchange Deployment Assistant” – narzędzie do obliczania wraz z instrukcjami procesu całej migracji z Exchange 2013 do 2016, w sieci można znaleźć wiele blogów odnośnie tego tematu, które przyczyniły się do napisania wyczerpującego artykułu.
Spis poszczególnych etapów artykułu:
Część 1 – Exchange 2013 migracja do 2016 – Instalacja Microsoft Exchange 2016
Część 2 – Exchange 2013 migracja do 2016 – Instalacja certyfikatu SSL dla Exchange 2016
Część 3 – Exchange 2013 migracja do 2016 – Ustawienia wirtualnych odnośników Exchange 2016
Część 4 – Exchange 2013 migracja do 2016 – Zmiana nazwy oraz przeniesienie podstawowej bazy danych
Część 5 – Exchange 2013 migracja do 2016 – Migracja przychodzących wiadomości do Exchange 2016
Będziemy działać na:
Przykład zawiera jeden server Exchange, 2013 który pełni role Clinta dostępu „CAS” oraz serwera skrzynek pocztowych „MBX” o nazwie dcorep-ex w domenie dcorep.com, w której to jest uruchomiony program Exchange 2013 z ostatnią w chwili pisania artykułu aktualizacją CU11 (kumulacyjna aktualizacja 11). Wszystko to dostępne jest od strony klienta (przeglądarki internetowej, oprogramowania Outlook czy aplikacji mobilnych) pod nazwą mail.dcorep.com. Nowa implementacja produktu Exchange 2016 będzie instalowana na serwer o nazwie dcorep-ex2. Można śmiało dodać, że przedstawiony scenariusz należy do najprostszych, jednak po zapoznaniu się z materiałem nie stanowi problemu wykonanie całego procesu w bardziej zaawansowanej strukturze jak np. kilka serwerów CAS czy MBX, połączonych w „DAG” – Database availability groups – czyli spiętych w grupę replikacji baz danych skrzynek pocztowych w innych lokalizacjach, by zapewnić niezawodność systemu Exchange.
Należy pamiętać, że w skład grupy „DAG” dają się łączyć tylko te same wersje systemu Exchange, co wyjaśnia konieczność wykonania całego procesu pojedynczo dla każdego z istniejących serwerów.
Exchange 2013 migracja, do 2016 – co potrzebne zanim zaczniemy
Przede wszystkim musimy stworzyć listę zadań niezbędnych do wykonania, zanim przejdziemy do całego procesu migracji Exchange 2016. Poniżej znajdziecie listę wymogów poszczególnych dla poprzednich wersji które muszą być spełnione przed rozpoczęciem procesu.
1. Uaktualnienie wszystkich serwerów Exchange 2013 do co najmniej CU10 (kumulacyjna aktualizacja 10) lub nowszej, w naszym przypadku było to CU11. Jest to wymóg, zanim będzie można zainstalować program Exchange 2016 w danym środowisku. My tego nie wyjaśnimy w tym artykule, ale jest to tylko dla kompletności/kompatybilności pomiędzy różnymi wersjami.
2. Jeśli masz jakieś serwery w środowisku Exchange 2010, muszą one być albo zlikwidowane lub zmodernizowane do SP3 UR11 lub nowszej. To również nie zostanie przedstawione w tym artykule, my jednak skupimy się na migracji pomiędzy 2013 a 2016 rokiem.
3. Należy odłączyć/usunąć server Exchange 2007, jeżeli istnieje w środowisku. Po prostu nie są obsługiwane w środowisku Exchange 2016 i nie mogą być one podłączone w momencie migracji do 2016. Również, tego nie przedstawia ten artykuł.
4. Należy sprawdzić, czy spełniasz warunki wstępne, aby zainstalować program Exchange 2016 w danym środowisku.
5. Instalowanie programu Microsoft Exchange 2016 w środowisku.
6. Skonfiguruj punkt połączenia usługi na serwerze Microsoft Exchange 2016
7. Instalacja wymaganego certyfikatu SSL na serwerze Microsoft Exchange 2016
8. Konfigurowanie programu Exchange 2013 – 2016 Współistnienie CAS – kliencki dostęp serwerowy. Istnieją różne sposoby, aby to zrobić. Porozmawiamy o nich na chwilę, będę też konieczność wykazania jednego z nich na krótko.
9. Przenoszenie skrzynek pocztowych Microsoft Exchange 2016
10. Przenoszenie folderów publicznych skrzynek pocztowych Microsoft Exchange 2016
11. Migracja przepływu poczty do Microsoft Exchange 2016
12. Wyłączyć serwer Microsoft Exchange 2013
Przygotowanie
Po pierwsze należy sprawdzić wymagania do spełnienia dla instalacji Microsoft Exchange 2016. Wymagania systemowe można znaleźć tutaj: https://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996719(v=exchg.160).aspx. Powinniśmy przeczytać i upewnić się, że spełniamy te wymagania.
Kolejnym krokiem przed przystąpieniem do instalacji powinno być sprawdzenie wymaganej wersji naszego istniejącego systemu, by ominąć wszelkie niezgodności z kompatybilnością w kolejnych krokach. Zerknij tutaj: https://technet.microsoft.com/en-us/library/jj150489(v=exchg.160).aspx.
Przystosuj swój serwer poprawnie do parametrów wymaganych. Gwarantuje to, że posiadamy wystarczająco pamięci RAM, procesora i pamięci masowych środków dostępnych dla serwera, aby wykonać poprawnie instalacje wraz z migracją. Faktem jest, że Microsoft Exchange 2016 ma wymiary takie same jak Instalacja Exchange 2013 wielozadaniowa, (czyli wszystkie role and jednym serwerze), ale wymaga dodatkowych zasobów obliczeniowych. Zobacz tutaj, aby uzyskać więcej informacji: http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2015/10/15/ask-the-perf-guy-sizing-exchange-2016-deployments.aspx.
Upewnij się, że twoi klienci będą zgonie w posłudze nowego systemu. Klienci pracujący na systemie Windows z programem Outlook 2010 potrzebować będą aktualizacji KB2965295, Outlook 2013 lub Outlook 2016 nie wymagają dodatkowych instalacji. Jeśli chodzi o klientów Mac, posiadających Outlook dla Mac 2011 lub Outlook dla Mac Office 365. Proponujemy wykonać aktualizacje w razie potrzeby. Warto zwrócić uwagę, że Outlook 2007 był wspierany przez Exchange 2013, ale nie jest już obsługiwany dla Exchange 2016. To samo dotyczy Entourage 2008 dla komputerów Mac.
Teraz, kiedy już wszystko zostało przeczytane ze zrozumieniem, (jeśli nie, twoja strata!), Możemy rozpocząć budowę nowego serwera Microsoft Exchange 2016. Zbuduj swój serwer i zainstaluj system operacyjny „OS” (proponujemy zdecydowanie Server 2012 Standard lub Datacenter lub Server 2012 R2 Standard lub Datacenter, oraz Server 2016). W tym wypadku użyjemy Server 2012 R2. Dla pewności i uniknięcia kłopotów w przyszłości rekomendujemy świeżą instalacje. Po wykonaniu instalacji, dołącz do swojej domeny i zainstalować aktualizacje systemu Windows.
Instalowanie programu Microsoft Exchange 2016
Po przejściu przez powyższe etapy przygotowania, czas na instalacje Microsoft Exchange.
Zaleceniem Microsoft Exchange 2013 było instalowanie serwerów wielozadaniowego, (czyli CAS oraz MBX w jednym – nie jak w poprzednich wersjach 2010 czy 2007), ale z Exchange 2016, role CAS i MBX zostały połączone, więc instalacja serwerów jednozadaniowego nie jest już możliwa – naszym zdanie łatwiej, szybciej i mniej zawodnie, sprawiedliwie wszystkie maszyny będą pracować :).
Kolej na przypisanie odpowiednich uprawnień
Dla pierwszego serwera Exchange w naszej organizacji, wykonanie instalacji musi być dokonane za pomocą członka grupy Administratorzy przedsiębiorstwa i Administratorzy schematu w AD „Active Directory” oraz członkiem lokalnej grupy Administratorzy na serwerze instalowanego oprogramowania Exchange.
Przejdźmy teraz do zainstalowania wszystkich wymaganych warunków dla Exchange 2016. Za pomocą Windows uaktualnienia powinniśmy posiadać .Net 4.5, Istnieje też wersja .Net 4.6 Lecz nie jest dotychczas przeznaczona dla Exchange i nie rekomendowana, proponujemy nie instalować.
Instalacja Net 4.5.2
Instalujemy środowiska .NET 4.5.2 stąd. Zaakceptuj warunki licencji i kliknij zainstalować:
Instalowanie systemu Windows Management Framework 4.0
Jeśli nie używasz Windows Server 2012 R2, to następnie trzeba zainstalować system Windows Management Framework 4.0. W naszym przypadku używamy Server 2012 R2, więc nie jest to wymagane.
Instalowanie Unified Messaging Komunikacja Zarządzane API 4.0 Runtime
Można pobrać Pobierz UMCM API stąd i zainstaluj jak poniżej:
Instalowanie wymaganych funkcji systemu Windows
Użyj polecenia, poniżej, aby zainstalować wymagane funkcje systemu Windows. To polecenie musi być wprowadzone w jednej linii i uruchamiane z okna PowerShell z podwyższonym poziomem uprawnień, czyli uprawnieniami administratora. Ci, którzy pamiętają bardzo długi ciąg polecenia dla PowerShell rozpoznają bez trudu, że jest to ta sama lista wymaganych dodatków/cech systemu, co dla programu Microsoft Exchange 2013.
Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation,RSAT-ADDS
Wszystkie wymagane narzędzia „AD” Active Directory są zawarte w powyższej komendzie przeznaczonej dla PowerShell – instalacja wszystkich tych wymaganych cech/dodatków zapobiegnie problemom podczas operacji AD oraz startu programu EXSetup. Po zakończeniu wymagany jest restart serwera.
Pobieranie Microsoft Exchange 2016
Pobierz Exchange 2016 z tego miejsca lub najnowszą CU (kumulacyjną aktualizacje) Exchange. Skumulowana aktualizacja obejmuje cały pakiet Exchange. Nie ma potrzeby najpierw instalowania Exchange a następnie zainstalować CU.
Po pobraniu klikamy podwójnie aby rozpakować plik instalacyjny
Zaznacz lokalizacje do wypakowanie, podczas tej demonstracji wypakowaliśmy do: C:\temp\Exchange2016-x64
Instalator programu Exchange 2016
Po zakończeniu rozpakowywania otworzyć lokalizację gdzie pliki zostały rozpakowane i kliknij dwukrotnie plik Setup.exe:
Po zakończeniu instalacji 15 stopniowej, powinieneś otrzymać okno z potwierdzenie oraz prośbą o ponowne uruchomienie – restart systemu
Sprawdzamy, czy instalacja przebiegła pomyślnie
Aby to zrobić, uruchom poniższą komendę. Będzie to nazwa instalowanego serwera Microsoft Exchange 2016, jego role i wersja. Sprawdź, czy nowy serwer Microsoft Exchange 2016 znajduje się na liście wszystkich wymaganych ról. Get-ExchangeServer dcorep-ex2
Ponadto, dodatkowo można przejrzeć dziennik instalacji z uwzględnieniem wszystkich problemów. Ten plik dziennika w postaci logów jest dostępny na serwerze, w którym został instalowany: C: \ ExchangeSetupLogs \ ExchangeSetup.log.
Skonfiguruj punkt połączenia usługi
Punkt połączenia usługi (SCP) to atrybut obiektu serwera Exchange przechowywanych w AD – Active Directory, która kieruje w danej domenie i łączy klientów Outlook do adresu URL, aby pobrać ustawienia automatycznego wykrywania. Domyślnie jest to nazwa serwera wraz z domeną, na przykład https://dcorep-ex2.dcorep.com/autodiscover/autodiscover.xml. Trzeba to zmienić natychmiast, aby zatrzymać klientów Outlook łączących się z Exchange, by uniknąć ostrzeżenia o certyfikacie, gdy są one domyślanie ustawione na certyfikat z podpisem własnym, który został zainstalowany podczas instalacji. Powinniśmy skonfigurować „SCP” by odwołać nasz Exchange 2013 z tego zadania, w tym przypadku https://mail.dcorep.com/autodiscover/autodiscover.xml, właściwa komenda poniżej:
Set-ClientAccessService -Identity dcorep-ex2 -AutoDiscoverServiceInternalUri https://mail.dcorep.com/autodiscover/autodiscover.xml
Podsumowanie
Po przeprawie przez część pierwszą mamy przygotowany server Microsoft Exchange 2016 w środowisku Exchange 2013 oraz skonfigurowane SCP – adres dostępu klientów. W następnej części będziemy instalować certyfikat SSL na nowym serwerze, skonfigurujemy też Microsoft Exchange 2013 i 2016 wspólnie by można było rozpocząć migracje skrzynek pocztowych.
Zapraszamy serdecznie – Część 2
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.